meta: kali, linux, system, hacking, testy penetracyjne, konfiguracja kali linux, hasło root, opis Kali Linux

Rozdział 5: Pierwsze uruchomienie systemu Kali Linux

Jeżeli instalujemy system z rodziny Linux we wstępnej konfiguracji ustawiamy nazwę użytkownika oraz hasło. W większości również hasło do konta root. W naszym przypadku te ustawienia są już zaimplementowane. Login jak i również hasło są automatycznie tworzone. Aby móc zalogować się do systemu należy jako login i hasło wpisać słowo kali.

We wcześniejszych wersjach systemu jako login wpisywaliśmy root, a jako hasło toor (myślę, że zauważyłeś, hasło było odwrotnością loginu). Konto root oznacza administrator, czyli konto z pełnymi uprawnieniami do wprowadzania zmian w systemie. W najnoweszej wersji Kali Linux zmieniono sposób logowania. Obecnie logujemy się na konto użytkownika z podstawowymi prawami dostępu. Aby uzyskać uprawnienia administratora musimy skorzystać z polecenia sudo, które umożliwia nam większość opcji użytkownika root.

Po wpisaniu loginu i hasła powinniśmy móc zalogować się do systemu. Przed naszymi oczami powinien pojawić się obraz:

Tak obecnie prezentuje się pulpit systemu Kali Linux. Jeżeli jest to twoje pierwsze spotkanie z Linuksem to wiedz, że w tym miejscu postaram się opisać podstawy poruszania po systemie. Niewiele różni się od poruszania po systemie Windows, ale o tym przekonasz się za chwilę.

Niegdyś system Linux były postrzegany jako system bez interfejsu graficznego. Wielu odstraszała koncepcja korzystania z systemu przy pomocy komend wydawanych w konsoli. Gdzieś w latach 90tych tak było, natomiast od lat systemy z rodziny Linux posiadają interfejsy graficzne. Co śmieszniejsze, nie ma jednego interfejsu graficznego jest ich kilka. Trzy najbardziej znane i przeze mnie używane to XFCE, KDE oraz GNOME.

Kali Linux obecnie korzysta z XFCE i jak się domyślasz my też będziemy. Środowisko nie zawiera dużo tzw. wodotrysków dlatego jest szybkie. Dzięki temu jesteśmy w stanie uruchomić maszynę na wielu słabszych komputerach. Dlatego jak już wspomniałem w dziale konfiguracja ustawień VirtualBox i Kali Linux możemy uruchomić system z bardzo małą ilością pamięci ram (jak na dzisiejsze czasy) i z mniejszą liczbą procesorów, wątków.

meta: kali, linux, system, hacking, testy penetracyjne, konfiguracja kali linux, hasło root, opis Kali Linux

Omówienie menu

W Windowsie mamy bardzo znany przycisk START który uruchamia menu. Obecnie uległ on zmianie ponieważ pomimo tego, że nazywa się nadal tak samo to ikona wyświetla już logo systemowe Windowsa. W Kali Linux, a może bardziej w XFCE w górnej części ekranu mamy na niebieskim tle logo systemu Kali Linux.

Po najechaniu kursorem myszki oraz wciśnięciu loga powinno pojawić się menu tak jak na obrazku poniżej:

W wyświetlonym menu podzielono oprogramowanie na kilka kategorii. Każda z tych kategorii dotyczy innej odmiany programów służących do testów, gromadzenia danych itd. Jest to bardzo dobry przykład dlaczego korzystamy właśnie z tej dystrybucji.

Przeglądarka internetowa

Bardzo będzie nam potrzebna przeglądarka internetowa. Kali Linux posiada standardowo zainstalowaną przeglądarkę Firefox. Jej ikona nie jest wyciągnięta ani na pulpit ani na żaden pasek tak, aby łatwo można z niej korzystać. Wiadomo nie można zaśmiecać sobie pulpitu ponieważ im więcej rzeczy na nim umieścimy, tym wolniej wczytywać się będzie. Umieśćmy ikonę Firefoxa jako element paska menu. Jak to zrobić?

Ustawienie ikony na pasku

Rozwijamy wyżej wymienione menu, i w miejscu gdzie znajduje się lupa wpisujemy nazwę przeglądarki czyli Firefox.

Najeżdżamy kursorem myszki na ikonę przeglądarki i klikamy prawy przycisk myszy. Z menu wybieramy opcję + Add to Panel. Ikona Firefoxa powinna pojawić się po prawej stronie, na samym jego końcu. Według mnie jest to bardzo niewygodne położenie, dlatego przesuńmy ją w wygodniejsze miejsce. Najeżdżamy kursorem myszki na ikonę przeglądarki, wciskamy prawy klawisz myszy i wybieramy opcję Move. Przesuwamy w wygodne dla nas miejsce.

W ten sam sposób jesteśmy w stanie ustawić każdą ikonę programu do którego chcemy mieć szybki dostęp.

Ustawienia dźwiękowe

Standardowo głośność jest ściszona do 3. Kiedy korzystam z komputera, czy też piszę ten kurs to prawie zawsze mam włączoną muzykę. Co prawda mogę włączyć ją w systemie Windows, lecz w trybie pełnoekranowym (do którego zaraz przejdziemy) jeżeli chciałbym zmienić utwór musiałbym przełączyć się między oknami.

Na tym samym pasku, tylko bardziej z prawej strony odnajdujemy ikonę głośnika. Klikamy na nią lewym przyciskiem myszy i dostosowujemy poziom głośności do swoich potrzeb. Przy następnym uruchomieniu systemu ustawienie poziomu głośności powinno być zachowane.

meta: kali, linux, system, hacking, testy penetracyjne, konfiguracja kali linux, hasło root, opis Kali Linux

Terminal

Z lewej strony znajduje się ikona terminal. Jest to oprogramowanie z interfejsem graficznym do obsługiwania poleceń / komend wpisywanych w konsoli. Na ten moment chcę byś wiedział tylko gdzie on się znajduje. Na naukę korzystania z tego narzędzia poświęcimy bardzo dużo czasu w dalszej części kursu.

Wyłączanie systemu

Jeżeli przesunąłeś ikonę firefoxa w inne miejsce to na samym końcu prawej strony panela znajdziemy ikonę wyłączenia, wylogowania, restartu systemu.

Ustawienie pełnego okna systemu

Po uruchomieniu system otwiera się w oknie. Osobiście wolę jak Kali Linux jest w trybie pełnoekranowym. Wystarczy, że po uruchomieniu VirtualBoxa wejdziesz do menu Widok i wybierzesz opcję tryb pełnoekranowy.

Pojawi się okno jak powyżej. Aby wyjść z trybu pełnoekranowego możemy skorzystać ze skrótu klawiszowego. W moim przypadku HOST + F czyli według opisu, prawy CTRL + F przywróci tryb okienkowy. Jeżeli zapamiętamy to zaznaczamy opcję Nie pokazuj więcej tej wiadomości, aby następnym razem się nie pojawiło. Klikamy przełącz i Kali Linux jest już w trybie pełnoekranowym.

Jeżeli przesuniemy kursor myszki na sam dół ekranu po przełączeniu w tryb pełnoekranowy wyłoni się menu z możliwością zmiany np. widoku. W ten sposób wcale nie jesteśmy zmuszeni do korzystania ze skrótów klawiszowych. Kwestia wyboru, a może bardziej tego co dla Ciebie wygodniejsze.

Poruszanie się po katalogach

Nie ma tutaj Mojego Komputera. Rozłożenie katalogów jednak jest podobne jak w Windowsie. Na pulpicie znajduje się katalog Home. Jest to katalog domowy, który można porównać do Eksploratora plików z systemu Windows.

Drzewo katalogów jest podobne jak w Windowsie dlatego myślę, że z łatwością opanujesz poruszanie się w hierarchii katalogów Kali.

Język

Nie da się nie zauważyć, że system jest w języku angielskim. Wiele materiałów dotyczących tematyki bezpieczeństwa jest w języku angielskim jak i również największą liczbę materiałów odnajdziesz w internecie w tym właśnie języku. Dlatego polecam pozostać przy standardowym języku. Natomiast dla zainteresowanych polecam: https://haker.edu.pl/2015/10/22/linux-jezyk-polski-man/

meta: kali, linux, system, hacking, testy penetracyjne, konfiguracja kali linux, hasło root, opis Kali Linux

Tworzenie kopi bezpieczeństwa wirtualnej maszyny

Zmieniając często konfigurację systemu możemy coś sobie popsuć. Wściekamy się wtedy, szczególnie jak mieliśmy już wszystko poustawiane pod siebie i działało idealnie, a tu nagle, nie działa. Musimy się zabezpieczyć przed takimi okolicznościami czyli mieć możliwość zapisywania naszych "postępów konfiguracyjnych". VirtualBox nam to bardzo ułatwia.

Jeżeli mamy włączonego Kali Linux, wyłączmy go. Przejdźmy do ustawień wirtualnej maszyny tak jak na obrazku i wybierzmy Migawki.

Na górnym pasku odnajmujemy ikonę Take i klikamy na nią.

Nadajemy nazwę naszej migawki. Przykładowo podstawowe ustawienia.

W ten sposób stworzyliśmy kopię bezpieczeństwa naszych ustawień oraz plików.

U góry mamy pasek z ikonami, które dają możliwość usunięcia migawki, przywrócenia lub zmiany jej ustawień.

Podsumowanie

Podstawowa obsługa systemu w większej mierze nie jest niczym skomplikowanym o czym mogłeś się właśnie przekonać. Pamiętaj tylko że, migawka jest jednym z ważniejszych narzędzi jakie masz dostępne pod ręką. Dlatego nie obawiaj się z tej opcji często korzystać!

meta: kali, linux, system, hacking, testy penetracyjne, konfiguracja kali linux, hasło root, opis Kali Linux