Pierwsze uruchomienie systemu Kali Linux


meta: uruchomienie systemu Kali Linux


W dziale konfiguracja ustawień VirtualBoxa i Kali Linux uruchomiliśmy pierwszy raz nasz system. Przed oczami pojawił się ekran logowania jak poniżej.

Uruchomienie Kali Linux

Normalnie jeżeli instalujemy system z rodziny Linux we wstępnej konfiguracji ustawiamy nazwę użytkownika oraz hasło. W większości również hasło do konta root. W naszym przypadku te ustawienia są już zaimplementowane. Login jak i również hasło są automatycznie tworzone. Aby móc zalogować się do systemu należy jako login i hasło wpisać słowo kali. We wcześniejszych wersjach systemu jako login wpisywaliśmy root, a jako hasło toor. Myślę, że zauważyłeś, iż hasło było odwrotnością loginu. Nazwa root oznacza administrator. Wspominam tylko o tym, gdybyś korzystał np. z wersji starszych niż stosowana przeze mnie w tym kursie.

Po wpisaniu loginu i hasła powinniśmy móc zalogować się do systemu. Na monitorze zobaczymy:

Kali uruchomienie 1

Tak obecnie prezentuje się pulpit system Kali Linux. Jeżeli jest to twoje pierwsze spotkanie z Linuksem i czujesz się w jakiś sposób zagubiony to nie obawiaj się. W tym miejscu postaram się opisać podstawy poruszania się po systemie. Niewiele różni się od poruszania po systemie Windows, ale o tym przekonasz się za chwilę.

Opis tego co widać…

To co widzisz przed sobą jest pulpitem. Nic nadzwyczajnego nie napisałem i nie czuj się obrażony. Niegdyś systemu Linux były postrzegany jako system bez interfejsu graficznego. Wielu odstraszała koncepcja korzystania z systemu poprzez wydawanie komend w konsoli. Ten mit jeszcze był znany i opowiadany 10 lat temu. Możliwe, że niektórzy do tej pory w to wierzą. Gdzieś w latach 90tych było to prawdą natomiast od lat systemy z rodziny Linux posiadają interfejsy graficzne. Co śmieszniejsze, nie ma jednego interfejsu graficznego jest ich kilka. Trzy najbardziej znane i przeze mnie używane to XFCE, KDE oraz GNOME.

Kali Linux standardowo obecnie korzysta z XFCE i jak się domyślasz my też będziemy. Środowisko nie zawiera dużo tzw. wodotrysków dlatego jest szybkie. Dzięki temu jesteśmy w stanie uruchomić system na wielu słabszych komputerach. Dlatego jak już wspomniałem w dziale Konfiguracja ustawień VirtualBoxa i Kali Linux możemy uruchomić system z bardzo małą ilością pamięci ram (jak na dzisiejsze czasy) i z mniejszą liczbą procesorów, wątków.

Omówienie menu

W Windowsie mamy bardzo znany przycisk START który uruchamia menu. Obecnie uległ on zmianie ponieważ pomimo tego, że nazywa się nadal tak samo to ikona wyświetla już logo systemowe Windowsa. W Kali Linux, a może bardziej w XFCE w górnej części ekranu mamy na niebieskim tle logo systemu Kali Linux.

Po najechaniu kursorem myszki oraz wciśnięciu loga powinno pojawić się menu tak jak na obrazku poniżej:

kali pierwsze uruchomienie 2

Rozwinęło się menu w którym podzielono oprogramowanie na kilka kategorii. Każda z tych kategorii dotyczy innej odmiany programów służących do testów, gromadzenia danych czyli jednym słowem hackingowi. Jest to bardzo dobry przykład dlaczego korzystamy właśnie z tej dystrybucji.

Ustawienie przeglądarki

Bardzo będzie nam potrzebna przeglądarka internetowa. Kali Linux posiada standardowo zainstalowaną przeglądarkę Firefox. Jej ikona nie jest wyciągnięta ani na pulpit ani na żaden pasek tak, aby łatwo można z niej korzystać. Wiadomo nie można zaśmiecać sobie pulpitu ponieważ im więcej rzeczy na nim umieścimy, tym wolniej wczytywać się będzie. Umieśćmy ikonę Firefoxa jako element paska menu. Jak to zrobić? Rozwijamy wyżej wymienione menu, i tam gdzie znajduje się lupa wpisujemy słowo nazwy przeglądarki czyli Firefox.

Kali pierwsze uruchomienie 3

Najeżdżamy kursorem myszki na ikonę przeglądarki i klikamy prawy przycisk myszy. Z menu wybieramy opcję + Add to Panel. Ikona Firefoxa powinna pojawić się po prawej stronie, na samym jego końcu. Według mnie jest to bardzo niewygodne położenie, dlatego przesuńmy ją w wygodniejsze miejsce. Najeżdżamy kursorem myszki na ikonę przeglądarki, wciskamy prawy klawisz myszy i wybieramy opcję Move. Przesuwamy w wygodne dla nas miejsce. W ten sam sposób jesteśmy w stanie ustawić każdą ikonę programu do którego chcemy mieć szybki dostęp.

Ustawienie dźwięku

Standardowo głośność jest ściszona do 3. Kiedy korzystam z komputera, czy też piszę ten kurs to prawie zawsze mam włączoną muzykę. Co prawda mogę włączyć ją w systemie Windows, lecz w trybie pełnoekranowym (do którego zaraz przejdziemy) jeżeli chciałbym zmienić utwór musiałbym przełączyć się między oknami.

Na tym samym pasku, tylko bardziej z prawej strony odnajdujemy ikonę głośnika. Klikamy na nią lewym przyciskiem myszy i ustawiamy poziom głośności do swoich potrzeb. Przy następnym uruchomieniu systemu ustawienie poziomu głośności powinno być zachowane.

Terminal


meta: uruchomienie systemu Kali Linux


Z lewej strony znajduje się ikona terminal. Jest to oprogramowanie z interfejsem graficznym do obsługiwania poleceń / komend wpisywanych w konsoli. Na ten moment chcę byś wiedział tylko gdzie on się znajduje. Na naukę korzystania z tego narzędzia poświęcimy bardzo dużo czasu w dalszej części kursu.

Wyłączanie systemu

Jeżeli przesunąłeś ikonę firefoxa w inne miejsce to na samym końcu prawej strony panela znajdziemy ikonę wyłączenia, wylogowania, restartu systemu.

Ustawienie pełnego okna systemu

Po uruchomieniu system otwiera się w oknie. Osobiście wolę jak Kali Linux jest w trybie pełnoekranowym. Wystarczy, że po uruchomieniu w menu VirtualBoxa wejdziesz do menu Widok i wybierzesz opcję tryb pełnoekranowy.

kali pierwsze uruchomienie 4

Pojawi się okno jak powyżej. Istotna informacja jest taka, że aby wyjść z trybu pełnoekranowego możemy skorzystać ze skrótu klawiszowego. W moim przypadku HOST + F czyli według opisu, prawy CTRL + F przywróci tryb okienkowy. Jeżeli zapamiętamy to zaznaczamy opcję Nie pokazuj więcej tej wiadomości, aby następnym razem się nie pojawiło. Klikamy przełącz i powinnyśmy już być w trybie pełnoekranowym.

Jeżeli zjedziemy kursorem myszki na dół ekranu po wejściu w tryb pełnoekranowy wyłoni się menu. W ten sposób wcale nie jesteśmy zmuszeni do korzystania ze skrótów klawiszowych. Kwestia wyboru, a może bardziej tego co dla Ciebie wygodniejsze.

Poruszanie się po katalogach

Nie ma tutaj Mojego Komputera. Rozłożenie katalogów jednak jest podobne jak w Windowsie. Na pulpicie znajduje się katalog Home. Jest to katalog domowy, który można porównać do Eksploratora plików z systemu Windows.

Pierwsze uruchomienie kali 5

Drzewo katalogów jest podobne jak w Windowsie dlatego myślę, że z łatwością opanujesz poruszanie się w hierarchii katalogów Kali.

Nie da się nie zauważyć, że system jest w języku angielskim. Nie będę tego zmieniał. Przyznam, że dla mnie jest to nawet wygodniejsze. Wiele dyskusji dotyczących tematyki bezpieczeństwa jakie prowadziłem były w języku angielskim jak i również najwięcej materiałów odnajdziesz w internecie w tym języku. Uważam, że jest to język w którym należy się kształcić, dlatego nie spolszczę systemu.

Tworzenie kopi bezpieczeństwa wirtualnej maszyny

Zmieniając często konfigurację systemu możemy coś sobie popsuć. Wściekamy się wtedy, szczególnie jak mieliśmy już wszystko poustawiane pod siebie i działało idealnie, a tu nagle boom, nie działa. Musimy się zabezpieczyć przed takimi okolicznościami, tak gdy dokonamy pewnych zmian będziemy w stanie wrócić do pierwotnego stanu. VirtualBox nam to bardzo ułatwia.

Jeżeli mamy włączonego Kali Linux, wyłączmy go. Przejdźmy do ustawień wirtualnej maszyny tak jak na obrazku i wybierzmy Migawki.

Pierwsze uruchomienie kali 7

Na górnym pasku odnajmujemy ikonę Take i klikamy w nią.

pierwsze uruchomienie kali 8

Nadajemy nazwę naszej migawki. Przykładowo podstawowe ustawienia.

pierwsze uruchomienie kali 9

U góry mamy pasek z ikonami, które dają możliwość usunięcia migawki, przywrócenia lub zmiany jej ustawień.

Podsumowanie

Na tym etapie myślę, że wystarczy informacji na sam początek. Chciałbym zaznaczyć, że informacje którymi się tutaj dziele to ziarnko piasku na pustyni. Na resztę przyjdzie czas.


meta: uruchomienie systemu Kali Linux