Ogólne informacje o systemie Linux


meta: system linux kali debian


Nim rozpocząłem swoją przygodę z Linuksem, byłem tylko i wyłącznie użytkownikiem Windowsa. Początkowe wyobrażenie moje o Linuksie było takie, że jest systemem który nie posiada interfejsu graficznego. Przerażała mnie wizja pracy w konsoli. Uważałem to za niewykonalne i niemożliwe do nauczenia. Teraz jestem zupełnie innego zdania. Wiem już, że Linux posiada interfejs graficzny i to nie jeden, ale kilka do wyboru. Po pewnym czasie zauważyłem, że praca w konsoli wcale nie jest taka straszna, a nawet mogę przyznać, że łatwa i użyteczna jeżeli oczywiście zna się chociaż podstawowe komendy.

Postaram się wam drodzy czytelnicy, przekazać podstawową wiedzę dotyczącą używania konsoli, zaczynając niestety od teorii. Wiem, że większość z was, łącznie ze mną, chciałaby od razu przejść do praktyki. Niestety aby zrozumieć niektóre zagadnienia przyda się teoretyczna wiedza na ten temat. Chociaż nie mam daru przekonywania, może jednak większość z was postanowiła poświęcić kilka minut na przeczytanie tego co tutaj napisałem.

Dysk a partycja…

Rozpocznijmy naszą naukę od różnic między dyskiem a partycją. Niektórzy z was najprawdopodobniej już mnie za to nienawidzą ponieważ owa kwestia jest dla nich oczywista. Nie zapomniałem jednak, że niektórzy czytelnicy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z komputerem i jeszcze nie rozróżniają tych dwóch terminów.

Pojęcie dysk twardy, a partycja jest mylona przez wielu użytkowników niezależnie jakiego systemu. Niektórzy nazywają partycję dyskiem i np. mówią że posiadają kilka dysków gdzie w rzeczywistości mają kilka partycji. Dysk twardy jest jednym z urządzeń komputera które służy do przechowywania danych, a partycja jest wydzieloną przestrzenią na nim. Partycji w systemie może być kilka jak i również dysków lecz nie mylmy pojęć zapamiętując to, że dyskiem twardym jest nazywane urządzenie, a partycją wydzielone miejsce w tym urządzeniu.

Znając już różnice między partycją a dyskiem możemy przejść dalej, a mówiąc jaśniej do głównego systemu plików.

Systemy plików

Każda partycja aby mogła być używana musi mieć przydzielony główny system plików. Nie ma tutaj znaczenia czy jest to Mac Os, Linux czy też Windows. W nieważne jakim systemie operacyjnym, każda partycja musi mieć przydzielony swój system plików, aby można było z niej korzystać. W Linuksie głównym, a zarazem domyślnym systemem plików (w większości dystrybucji) jest ext4.

Jako zwykły użytkownik tak naprawdę nie odczujesz żadnej różnicy. Jeżeli korzystasz z Windowsa najbardziej popularnym systemem plików jest NTFS lub FAT. Ten drugi obecnie coraz rzadziej stosowany. I tak naprawdę korzystając z tych samych zasobów gdybyś nie był świadomy tego, że jesteś na Linuksie to nie odkryłbyś tego. Działać będą tak samo. Ale musisz wiedzieć, że wewnętrznie są różnice które wpływają na ich funkcjonalność.

Jeżeli chcesz więcej informacji na ten temat polecam https://medium.com/@emmettgb/ext4-vs-ntfs-6dbb79807006 lub oczywiście google.pl.

Katalogowanie danych

Poruszmy teraz kwestie katalogowania. Przy aktualnych rozmiarach dysków twardych znalezienie na nich czegoś akurat nam potrzebnego może być uciążliwe jeżeli odpowiednio nie katalogowaliśmy naszych plików i folderów. Zastanówmy się teraz czym jest to słowo „katalogowanie”? Prosto mówiąc jest to nic innego jak poprawne ułożenie plików i folderów oraz ich nazewnictwo.

W domu staramy się mieć wszystko na swoim miejscu np. płyty z muzyką układamy obok siebie w szafce (jestem staroświecki, nadal wolę kupić płytę z muzyką niż „muzykę w wersji cyfrowej”). Z danymi wirtualnymi najlepiej robić coś podobnego. Największy błąd jaki możemy popełnić jest nazwanie pliku lub katalogu nazwą nie określającą tego co mamy w środku. Dobrym przykładem jest folder o nazwie Nowy Folder. Oprócz tego, że wyjaśnia nam iż jest on nowy to nic innego nie dowiadujemy się dzięki takiej nazwie. Pytanie retoryczne: Ile czasu będzie on nowy? Dlatego też nazywanie w taki sposób danych wprowadza nieład w zarządzaniu nimi. Może to spowodować godzinne przeszukiwanie zasobów, a nie lepiej było nadać mu jakąś prostą nazwę powiązaną z funkcjonalnością tych danych?

Standardowa struktura danych


meta: system linux kali debian


Kali Linux jest systemem który ma standardową strukturę danych którą przyjęła większość dystrybucji w tym i Debian. Zowie się ona Filesystem Hirarchy Standard w skrócie FHS. Na czym to polega? Otóż na tym, że wszystko ma swoje miejsce. Każda ważna „funkcja” systemu została oddzielona w postaci katalogu. Przykładem tego może być katalog /home/ w którym znajdują się foldery użytkowników. Rozpiska standardowych folderów w Kali Linux to:

/ – katalog główny, służący do przechowywania wszystkich plików i katalogów.

/bin/ – katalog w którym znajdują się pliki poleceń wywoływane w konsoli.

/boot/ – katalog z jądrem i plikami do uruchomienia systemu.

/dev/ – katalog z urządzeniami podłączonymi do naszego komputera.

/etc/ – katalog z plikami konfiguracyjnymi systemowymi oraz urządzeń.

/home/ – katalog z folderami użytkowników.

/lib/ – katalog z bibliotekami programów.

/mnt/ – katalog do tymczasowych montowań partycji, stacji dyskietek etc.

/media/ – katalog do montowania nośników wymiennych do których obecnie zalicza się również CDROM.

/opt/ – folder na aplikacje opcjonalne czyli takie które nie zostały zawarte w systemie.

/proc/ – katalog z plikami procesów uruchamianych w Linuksie

/root/ – katalog główny administratora systemu, specjalnie został oddzielony od innych.

/sbin/ – katalog z programami konfiguracyjnymi systemu.

/srv/ – katalog z plikami serwerowymi

/sys/ – pliki konfiguracyjne jądra.

/tmp/ – katalog z plikami tymczasowymi.

/usr/ – katalog z programami użytkowników.

/var/ – katalog z często zmieniającymi się plikami tzn. np. tutaj przechowywana jest nasza poczta i logi systemowe.

Jeżeli jesteś użytkownikiem Windowsa i dokładnie się przyjrzałeś temu co napisałem wyżej najprawdopodobniej zauważyłeś różnicę. Nie przypadkowo zapisałem w/w foldery z / (slashem). W Windowsie używa się \ (backslash) a w Linuksie / (slash). Jest to bardzo ważna różnica dlatego nie zapominajmy o niej.

Administrator a root

Jest jeszcze jedno o czym chciałem napisać odnośnie powyższej rozpiski katalogów, a jest to folder /root. Użytkownicy Windowsa rzadko co używali sformułowania root. Co on tak naprawdę oznacza? Słowo root w Linuksie oznacza to samo co administrator w Windowsie, czyli osobę która ma wszelkie uprawnienia do systemu. Może modyfikować, usuwać, tworzyć, instalować i robić co jej się żywnie podoba z systemem. Takie uprawnienia powinny mieć osoby które wiedzą co robią. Co ważniejsze konto użytkownika root powinno być wykorzystywane tylko wtedy kiedy nie ma innej możliwości.

Podsumowanie

W moim kursie będziemy korzystali tylko z konta root. Nie widzę sensu tworzyć oddzielnego konta w systemie wirtualnym który będzie służył nam tylko do nauki. Wszystko to co napisałem dotyczy również wielu innych dystrybucji dlatego jeżeli będziesz chciał zainstalować system Kali Linux na dysku twardym i wykorzystywać go do innych działań wtedy należy stworzyć konto użytkownika z ograniczonymi uprawnieniami.


meta: system linux kali debian