O Debianie, Kali czyli systemach Linux


meta: system linux kali debian


system linux kali debian

Historia Linuksa i Debiana

Aby bardziej przybliżyć historię Debiana należy zacząć od samego początku, czyli od powstania Linuksa. Linux jest oparty na systemie Unix. Był jedynym systemem używanym przez firmy jak i indywidualnych użytkowników. Może i do dnia dzisiejszego cieszyłby się dość sporym zainteresowaniem, jak i również byłby rozwijany gdyby nie błędy jakie twórcy popełnili w przeszłości. Pobieranie ogromnych sum za techniczną pomoc czy też aktualizację oprogramowania, doprowadziły (teoretycznie) do upadku Unixa. W tym czasie otworzyła się furtka gdzie powstała konkurencja, z o wiele lepsza ofertą. Jedną z pierwszych takich firm był dzisiejszy Microsoft. Chociaż w tamtych czasach nie cieszył się zbyt dużą popularnością, to właśnie dzięki temu przedsięwzięciu zyskał uznanie. Drugim konkurentem był system Linusa Torvaldsa, Linux. Kod źródłowy systemu został udostępniony w 1992 roku, z możliwością dokonywania jakichkolwiek modyfikacji przez użytkownika.

Od teraz każdy mógł stworzyć swój własny system, na bazie tego i nie musiał za to nic płacić. Linux był, jak i również jest systemem kompletnym, czyli takim który posiada w sobie sterowniki do urządzeń, oprogramowanie administracyjne. Było to bardzo ciekawą ofertą, szczególnie, że wszystko to otrzymać można było za darmo. Decyzje, którą podjął Linus Torvalds była jak najbardziej trafna. Dzięki temu Linux spowodował dość spore zainteresowanie społeczeństwa jak i również twórców wolnego oprogramowania. Systemem zaczęło się interesować coraz to więcej programistów z całego świata. Wreszcie w 1993 r. narodziła się jedna z pierwszych dystrybucji, która nosiła nazwę Debian. Autorem jej był śp. Ian Murdock, który nazwał swój system nie przez przypadek w taki sposób. Otóż słowo Debian pochodzi od imienia Jego żony Debry oraz Niego samego.

Jest to skrót Historii Linuksa jak i również Debiana. Pełną historię można znaleźć na: https://www.debian.org/doc/manuals/project-history/

Kali Linux

Kali Linux jest dystrybucją opartą na systemie Debian. System został wydany 13 marca 2013 roku jako przebudowa swojego poprzednika BackTrack Linux. Dystrybucja jest całkowicie zgodna ze standardami Debiana, a powstała z myślą o testach penetracyjnych oraz ogólną tematyką bezpieczeństwa.

Dlaczego Kali?

Przy obecnej ilości systemów, dystrybucji, nie tylko linuksowych, pytanie zostało postawione chyba odpowiednio. Dlaczego Kali? Co wyróżnia go aż tak bardzo od innych, że akurat on?

Przyczyn jest wiele, ale szczególnie należy wyróżnić:

  • Ilość oprogramowania. System posiada ponad 600 różnego rodzaju oprogramowania służącemu hackingowi.
  • Twórcy stworzyli również paczki z systemem który bardzo łatwo można odpalić jako system wirtualny czyli bez jakiejkolwiek instalacji.
  • Kolejnym elementem jest bardzo dobry suport dla adapterów bezprzewodowych i innego wsparcia sprzętowego
  • Wszystko to co jesteśmy w stanie zrobić w innych linuksowych systemach jesteśmy w stanie zrobić również w Kalim.

Czy inne systemy też się nadają?

Oczywiście, że tak. Tylko po co?

W każdym systemie linuksowym jesteś w stanie zrobić to samo co w Kalim. Problem z tym może być taki, że będziesz musiał poszukać bibliotek lub paczek z oprogramowaniem jeżeli będziesz korzystał z innej dystrybucji. Ja na łamach tej strony będę korzystał z systemu Kali Linux. Wszelkie materiały umieszczone będą dotyczyły właśnie tego systemu. Piszę o tym tylko dlatego, abyś wiedział, że jeżeli zdecydujesz się na jakiś inny system będziesz musiał sobie sam poradzić z instalacją oprogramowania. Większość narzędzi jest już dostarczonych z Kali. A jeżeli ich nie ma to w większości przypadków wystarczy skorzystać z prostej komendy która zainstaluje dany program. Jest to wygodniejsze i szybsze rozwiązanie, przynajmniej dla mnie, dlatego polecam je również Tobie.

Podsumowanie

W internecie jest bardzo wiele materiałów związanych z historią samego Linuksa jak i również z Kali Linux. Jeżeli zainteresował Cię ten temat, to na pewno bardzo dużo informacji znajdziesz w linkach użytych w tym artykule jak i również w googlach. Ja posiłkowałem się stroną Kali Linux i przyznam, że jest to jedna z bardziej odwiedzanych przeze mnie stron. Twórcy systemu wypuścili książkę o systemie która jest dostępna za darmo pod adresem: https://www.kali.org/download-kali-linux-revealed-book/.

Jeżeli chcesz o coś zapytać udostępniłem w kontaktach formularz kontaktowy.


meta: system linux kali debian