Konfiguracja ustawień VirtualBoxa i Kali Linux


meta: konfiguracja virtualbox kali linux


Po zainstalowaniu systemu przy pomocy Virtualboxa kolejnym krokiem jaki wykonamy jest konfiguracja. Aby wszystko działało nam tak jak chcemy powinniśmy wprowadzić kilka zmian w ustawieniach zarówno VirtualBoxa jak i systemu Kali Linux. Zacznijmy od VirtualBoxa.

Konfiguracja w VirtualBoxie

W tym momencie problem jaki mam jest taki, że najprawdopodobniej nie wiesz czym dokładnie jest sieć. Chociaż jeżeli chcesz zająć się hackingiem to pewną wiedzę powinieneś już mieć i możliwe, że się mylę. Jeżeli jednak nie wiesz z czym to się je obiecuję, że opiszę to dokładnie, ale nie w tym momencie. Teraz chciałbym abyś wykonał to ustawienie w swoim VirtualBoxie, będzie ono niezbędne by systemy widziały się wzajemnie. Dlatego na chwilę obecną, napiszmy że sieć jest to miejsce w którym zainstalowane systemy widzą się wzajemnie.

W VirtualBoxie klikamy lewym przyciskiem myszy na ikonę Globalne Ustawienia. Po kliknięciu powinno pojawić się okno jak poniżej.

Konfiguracja VirtualBox 1

Domyślny folder maszyn wirtualnych zmieńmy na taki jaki sobie stworzyliśmy na innej partycji niż systemowa lub zostawmy tak jak jest.

Przechodzimy teraz na zakładkę sieć.

Konfiguracja VirtualBox 2

Z prawej strony klikamy na Dodaje nową sieć.

Pojawi się nowa sieć. U mnie nazywa się ona NatNetwork. Możemy tak zostawić, ponieważ ustawienia wbudowane są właściwe. Osobiście wolę nazywać swoją sieć w sposób dla mnie zrozumiały dlatego klikam na trzecią ikonę po prawej czyli Edytuję wybraną sieć nat.

W miejscu Nazwa sieci wpisujemy swoją nazwę. Ja wpisałem NOIS. Następnie klikam ok i w kolejnym oknie również ok.

Na tym zakończyliśmy konfigurację VirtualBoxa. Pora przejść do konfiguracji ustawień uruchamiania systemu Kali Linux.

Konfiguracja ustawień uruchomienia Kali Linux

Po instalacji Kali Linux możemy uruchomić system bez jakichkolwiek zmian. Wszystko powinno działać, ale my chcemy dostosować system tak aby działał najlepiej jak się da na naszym sprzęcie. Szczególnie warto wykonać te ustawienia w przypadku posiadania starszego komputera.

Konfiguracja Kali Linux

Po zaznaczeniu systemu po prawej stronie wyczytać możemy z jakimi ustawieniami system / obraz się uruchomi. My je zmienimy dlatego klikamy Ustawienia.

konfiguracja kali linux 2

Wyłączamy napęd optyczny ponieważ nigdy nie będziemy z tego korzystać. Jeżeli chodzi o pamięć ram przyznam, że do uruchomienia systemu wystarczy 2 GB ramu. Problem może się pojawić w sytuacji kiedy korzystamy z dysku HDD a nie SDD. W przypadku tego pierwszego polecam minimum 4GB ramu. Jeżeli tak masz spróbuj zostawić 2 GB. Po uruchomieniu systemu z takimi ustawieniami sprawdź jak będzie działał. W przypadku gdy korzystanie będzie dla Ciebie uciążliwe zwiększysz ilość pamięci ram. Przechodzimy do zakładki Procesor.

konfiguracja kali linux 3

Ja posiadam procesor 8 rdzeniowy, posiadający 16 wątków. Korzystam z bardzo szybkiego dysku SSD dlatego pozostawiam standardowe ustawienia. W przypadku jeżeli system działałby Ci powoli zmień ustawienie tak na 4 wątki lub nawet 6. Wszystko zależy jaki procesor masz dlatego możesz mieć zupełnie inaczej niż na obrazku powyżej.

konfiguracja Kali Linux 4

Przechodzimy do zakładki Pamięć i zaznaczmy pod Kontroler: SATA obraz systemu Kali Linux. Jeżeli korzystamy z dysku SSD zaznaczamy opcję DYSK SSD. Przechodzimy następnie na zakładkę Sieć.

konfiguracja kali linux 5

Ustawimy wcześniej skonfigurowaną sieć. Karta musi być włączona, w menu rozwijanym Podłączona do wybieramy Sieć NAT . Nazwa automatycznie sama powinna się wybrać. Oczywiście jeżeli mamy tylko jedną stworzoną sieć. Jeżeli w miejscu Nazwa masz pusto wybierz wcześniej stworzoną sieć lub wykonaj czynności opisane przeze mnie w części o konfiguracji VirtualBoxa.

UWAGA, aby wszystko działało tak jak będę pokazywał w dalszej części kursu konfiguracja sieci musi być wykonana w taki sposób jak opisałem. Bez tego możesz spotkać się z pewnymi utrudnieniami bądź sporymi różnicami między tym co Ci będzie wyświetlane a mi.

Kiedy wszystko mamy ustawione klikamy ok by zaakceptować wprowadzone zmiany. Możemy zapoznać się teraz z nową konfiguracją uruchomienia obrazu. Jak już czujemy że jesteśmy gotowi w górnej części okna klikamy przycisk Uruchom.

Uruchomienie Kali Linux

Jeżeli wszystko zostało zainstalowane oraz skonfigurowane prawidłowo przed naszymi oczami powinien pojawić się podobny ekran logowania.


meta: konfiguracja virtualbox kali linux