meta: kali, linux, system, hacking, testy penetracyjne, debian, blacktrack

Rozdział 1: Podstawowe informacje o systemie

Aby bardziej przybliżyć historię Kali Linux należy zacząć od samego początku, czyli od powstania Linuksa. Linux jest oparty na systemie Unix. Unix był pierwszym i jedynym systemem używanym przez firmy jak i indywidualnych użytkowników. Może i do dnia dzisiejszego cieszyłby się dość sporym zainteresowaniem, jak i również byłby rozwijany gdyby nie, pobieranie ogromnych sum za techniczną pomoc czy też za aktualizację oprogramowania przez administratorów. Takie działania doprowadziły (teoretycznie) do jego upadku. W tym czasie otworzyła się furtka dla konkurencji, z o wiele lepsza ofertą. Jedną z pierwszych takich firm był dzisiejszy Microsoft. Chociaż w tamtych czasach nie cieszył się zbyt dużą popularnością, to dzięki lepszej ofercie zyskał uznanie i w szybkim czasie popularność.

Drugim konkurentem był system Linusa Torvaldsa, Linux. Kod źródłowy systemu autor udostępnił za darmo w 1992 roku, z możliwością dokonywania jakichkolwiek modyfikacji przez użytkownika.

Dzięki inicjatywie Pana Linusa od teraz każdy mógł stworzyć swój własny system i nie musiał ponosić za to jakiś większych kosztów. Linux był, jak i również jest systemem kompletnym, czyli takim który posiada wbudowane sterowniki do urządzeń, oprogramowanie administracyjne. Decyzje, którą podjął Linus Torvalds była jak najbardziej trafna. Dzięki temu Linux spowodował dość spore zainteresowanie społeczeństwa jak i również twórców wolnego oprogramowania. Systemem zaczęło interesować się coraz to więcej programistów z całego świata. Wreszcie w 1993 r. narodziła się jedna z pierwszych dystrybucji, która nosiła nazwę Debian. Autorem jej był śp. Ian Murdock, który nazwał swój system od imienia żony, Debry oraz własnego.

meta: kali, linux, system, hacking, testy penetracyjne, debian, blacktrack

Kali Linux

Kali Linux jest dystrybucją opartą na systemie Debian. System został wydany 13 marca 2013 roku jako przebudowa swojego poprzednika BackTrack Linux. Dystrybucja jest całkowicie zgodna ze standardami Debiana, a powstała z myślą o testach penetracyjnych oraz ogólną tematyką bezpieczeństwa.

Dlaczego Kali?

Przy obecnej ilości systemów, dystrybucji, co wyróżnia go aż tak bardzo od innych, że akurat on?

Przyczyn jest wiele, ale najważniejsze moim zdaniem wypisuję poniżej:

  • Ilość oprogramowania. System posiada ponad 600 różnego rodzaju oprogramowania służącemu testom penetracyjnym oraz wszystkim co z tym związane.
  • Twórcy stworzyli paczki z systemem które bardzo łatwo można uruchamiać jako system wirtualny czyli bez jakiejkolwiek instalacji.
  • Bardzo dobry suport dla adapterów bezprzewodowych i innego wsparcia sprzętowego.
  • Wszystko to co jesteśmy w stanie zrobić w innych linuksowych systemach jesteśmy w stanie zrobić również w Kalim.

Czy inne systemy też się nadają?

W każdym systemie linuksowym jesteś w stanie zrobić to samo co w Kalim. Problem z tym może być taki, że będziesz musiał poszukać bibliotek lub paczek z oprogramowaniem jeżeli skorzystasz z innej dystrybucji. Ja na łamach swojego kursu będę korzystał z systemu Kali Linux. Piszę o tym tylko dlatego, abyś wiedział, że jeżeli zdecydujesz się na jakiś inny system będziesz musiał sobie sam poradzić z instalacją oprogramowania. Większość narzędzi jest już dostarczonych z Kali. A jeżeli ich nie ma to w większości przypadków wystarczy skorzystać z prostej komendy która zainstaluje dany program. Jest to wygodniejsze i szybsze rozwiązanie, przynajmniej dla mnie, dlatego polecam je również Tobie.

Podsumowanie

W internecie jest bardzo wiele materiałów związanych z historią samego Linuksa jak i Kali Linux. Jeżeli zainteresował Cię ten temat, to na pewno bardzo dużo informacji znajdziesz w linkach użytych w tym artykule jak i również w przeglądarkach na przykład google. Ja posiłkowałem się stroną Kali Linux i przyznam, że jest to jedna z bardziej odwiedzanych przeze mnie stron. Twórcy systemu wypuścili książkę o systemie która jest dostępna za darmo pod adresem: https://kali.training/courses/kali-linux-revealed/.

meta: kali, linux, system, hacking, testy penetracyjne, debian, blacktrack