<- Poprzedni rodział -- Następny rozdział ->

Rozdział 6: Ogólne informacje o systemie Linux

Pierwsze moje wyobrażenie o Linuksie było takie, że jest systemem który nie posiada interfejsu graficznego. Wszystko należy robić przy pomocy wpisywania komend w konsoli i nie korzystamy z myszki tylko ze strzałek na klawiaturze. Przerażała mnie wizja tego typu pracy. Nie byłem sobie w stanie wyobrazić korzystania z komputera w taki sposób dlatego przez bardzo długi czas używałem tylko systemu Windows.

Teraz wiem już, że Linux posiada interfejs graficzny i to nie jeden, a kilka do wyboru. Po pewnym czasie korzystania zauważyłem, że praca w konsoli wcale nie jest taka straszna, a nawet mogę przyznać, że po pewnym czasie stała się czymś naturalnym.

Postaram się wam drodzy czytelnicy, przekazać podstawową wiedzę dotyczącą używania konsoli, zaczynając niestety od teorii.

Wiem, że większość z was, łącznie ze mną, chciałaby od razu przejść do praktyki. Niestety aby zrozumieć niektóre zagadnienia przyda się teoretyczna wiedza na ten temat. Chociaż nie mam daru przekonywania, może jednak większość z was postanowiła poświęcić kilka minut na przeczytanie tego co tutaj napisałem.

Dysk a partycja...

Pojęcie dysk twardy, a partycja jest mylona przez wielu użytkowników dlatego postanowiłem poświęcić chwilę temu tematowi. Niektórzy nazywają partycję dyskiem i mówią, że posiadają kilka dysków gdzie w rzeczywistości mają kilka partycji. Dysk twardy jest jednym z urządzeń komputera które służy do przechowywania danych, a partycja jest wydzieloną przestrzenią w nim. Partycji w systemie może być kilka jak i również dysków lecz dyskiem twardym jest nazywane urządzenie, a partycją wydzielone miejsce w tym urządzeniu.

Systemy plików

Każda partycja aby mogła być używana musi mieć przydzielony główny system plików. Nie ma tutaj znaczenia czy jest to Mac Os, Linux czy też Windows. W nieważne jakim systemie operacyjnym, każda partycja musi mieć przydzielony swój system plików, aby można było z niej korzystać. W Linuksie głównym, a zarazem domyślnym systemem plików (w większości dystrybucji) jest ext4.

Jako użytkownik tak naprawdę nie odczujesz żadnej różnicy. Jeżeli korzystasz z Windowsa najbardziej popularnym systemem plików jest NTFS lub FAT. (Ten drugi obecnie coraz rzadziej stosowany) Tak naprawdę korzystając z tych samych zasobów jak na przykład dokumenty tekstowe, gdybyś nie był świadomy tego, że "jesteś na Linuksie" to nie zauważyłbyś żadnej różnicy. Wszystko działa prawie w identyczny sposób. Ale musisz wiedzieć, że wewnętrznie są różnice które wpływają na ich funkcjonalność.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat polecam https://medium.com/@emmettgb/ext4-vs-ntfs-6dbb79807006 lub oczywiście google.pl wpisując odpowiednią frazę.

Katalogowanie danych

Przy aktualnych rozmiarach dysków twardych znalezienie na nich czegoś akurat nam potrzebnego może być uciążliwe.

Przez słowo katalogowanie rozumiemy, poprawne ułożenie plików, folderów oraz ich nazewnictwo.

W domu staramy się mieć wszystko na swoim miejscu np. płyty z muzyką układamy obok siebie w szafce (nadal wolę kupić płytę niż skorzystać z zakupu wersji cyfrowej). Z danymi wirtualnymi najlepiej robić coś podobnego. Największy błąd jaki możemy popełnić jest nazwanie pliku lub katalogu nazwą nie określającą tego co mamy w środku. Dobrym przykładem jest folder o nazwie Nowy Folder. Oprócz tego, że wyjaśnia nam iż jest on nowy to nic innego nie dowiadujemy się dzięki takiej nazwie.

Pytanie retoryczne: Ile czasu będzie on nowy?

Dlatego też nazywanie w taki sposób danych wprowadza nieład w zarządzaniu nimi. Może to spowodować godzinne przeszukiwanie zasobów, a nie lepiej było nadać mu jakąś prostą nazwę powiązaną z funkcjonalnością tych danych?

Standardowa struktura danych

Kali Linux jest systemem ze standardową strukturą danych, którą przyjęła większość dystrybucji w tym i Debian. Nosi ona nazwę Filesystem Hirarchy Standard w skrócie FHS.

Na czym to polega?

Otóż na tym, że każda ważna „funkcja” systemu została przydzielona do odpowiedniego katalogu. Przykładem tego może być katalog /home/ w którym znajdują się foldery użytkowników.

/ - katalog główny, służący do przechowywania wszystkich plików i katalogów;

/bin/ - katalog w którym znajdują się pliki poleceń wywoływanych w konsoli;

/boot/ - katalog z jądrem i plikami do uruchomienia systemu;

/dev/ - katalog z urządzeniami podłączonymi do naszego komputera;

/etc/ - katalog z plikami konfiguracyjnymi systemowymi oraz urządzeń;

/home/ - katalog z folderami użytkowników;

/lib/ - katalog z bibliotekami programów;

/mnt/ - katalog do tymczasowych montowań partycji, stacji dyskietek etc;

/media/ - katalog do montowania nośników wymiennych do których obecnie zalicza się również CDROM;

/opt/ - folder na aplikacje opcjonalne czyli takie które nie zostały zawarte w systemie;

/proc/ - katalog z plikami procesów uruchamianych w Linuksie;

/root/ - katalog główny administratora systemu, specjalnie został oddzielony od innych;

/sbin/ - katalog z programami konfiguracyjnymi systemu;

/srv/ - katalog z plikami serwerowymi;

/sys/ - pliki konfiguracyjne jądra;

/tmp/ - katalog z plikami tymczasowymi;

/usr/ - katalog z programami użytkowników;

/var/ - katalog z często zmieniającymi się plikami tzn. np. tutaj przechowywana jest nasza poczta i logi systemowe;

Ścieżki...

Jeżeli jesteś użytkownikiem Windowsa i dokładnie się przyjrzałeś, najprawdopodobniej zauważyłeś różnicę. Nie przypadkowo zapisałem w/w foldery z / (slashem).

W Windowsie używa się \ (backslash) a w Linuksie / (slash).

Jest to ogromna różnica dlatego musimy o niej pamiętać!

Administrator a root

W powyższej rozpisce katalogów znajduje się folder o nazwie /root/. Słowo root w Linuksie oznacza to samo co administrator w Windowsie, czyli osobę która ma wszelkie uprawnienia do systemu. Może modyfikować, usuwać, tworzyć, instalować i robić co jej się żywnie podoba z systemem. Wiem, że o tym już wspominałem, ale w tym miejscu chciałbym jeszcze raz o tym wspomnieć. Takie uprawnienia powinny mieć osoby które wiedzą dokładnie co robią. Co ważniejsze konto użytkownika root powinno być wykorzystywane tylko wtedy kiedy nie ma innej możliwości.

Podsumowanie

Obecnie obraz systemowy posiada wbudowane konto o nazwie kali (login i hasło takie samo). W dalszej części jeżeli zaistnieje konieczność skorzystania z wyższych uprawnień niż standardowe na pewno Cię o tym poinformuje. Oczywiście postaram się również krok po kroku opisać co i jak zrobić. Na tym etapie wiedz tylko, że masz takie jak opisałem możliwości.

<- Poprzedni rodział -- Następny rozdział ->

Strona stosuje pliki cookies w celu profilowania, oraz analizuje statystykę ruchu. Prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności i wyrażenie zgody na podejmowane działania. W przypadku braku zgody i pozostaniu na niej strona może nie działać właściwie.

Akceptuję warunki zawarte w Polityce Prywatności

Nie akceptuję warunków i chcę opuścić stronę