<- Poprzedni rodział -- Następny rozdział ->

Rozdział 5: Pierwsze uruchomienie systemu Kali Linux

W dziale konfiguracja VirtualBox i Kali Linux uruchomiliśmy pierwszy raz nasz system. Przed oczami pojawić się powinien ekran logowania zbliżony do poniższego.

Kali-Linux-Pierwsze-Uruchomienie-1

Jeżeli instalujemy system z rodziny Linux we wstępnej konfiguracji ustawiamy nazwę użytkownika oraz hasło. W większości również hasło do konta root. W naszym przypadku te ustawienia są już zaimplementowane. Login jak i również hasło są już automatycznie stworzone. Aby móc zalogować się do systemu należy jako login i hasło wpisać słowo kali.

We wcześniejszych wersjach systemu jako login wpisywaliśmy root, a jako hasło toor (myślę, że zauważyłeś, hasło było odwrotnością loginu).

Konto root jest kontem administratora, czyli posiada pełne uprawnienia do wprowadzania zmian w systemie. W obecnych wersjach Kali Linux logujemy się na konto użytkownika z podstawowymi prawami dostępu. Aby uzyskać uprawnienia administratora musimy skorzystać z polecenia sudo, które umożliwia większość opcji użytkownika root.

Po wpisaniu loginu i hasła powinniśmy móc zalogować się do systemu.

Kali-Linux-Pierwsze-Uruchomienie-2

Tak obecnie prezentuje się pulpit systemu Kali Linux. Jeżeli jest to twoje pierwsze spotkanie z Linuksem to wiedz, że w tym miejscu postaram się opisać podstawy poruszania po systemie. Niewiele różni się od poruszania po systemie Windows, ale o tym przekonasz się za chwilę.

Niegdyś system Linux były postrzegany jako system bez interfejsu graficznego. Wielu odstraszała koncepcja korzystania z niego przy pomocy komed wydawanych w konsoli. W latach 90tych tak było, natomiast teraz systemy z rodziny Linux posiadają interfejsy graficzne. Co ważne, nie mają do wyboru jednego interfejsu graficznego, a kilka. Trzy najbardziej znane i przeze mnie używane to XFCE, KDE oraz GNOME.

Kali Linux obecnie korzysta z XFCE i jak się domyślasz my też będziemy. Środowisko nie zawiera dużo tzw. wodotrysków dlatego jest szybkie. Dzięki temu jesteśmy w stanie uruchomić maszynę na wielu słabszych komputerach. Dlatego jak już wspomniałem w dziale konfiguracja VirtualBox i Kali Linux możemy uruchomić system z bardzo małą ilością pamięci ram (jak na dzisiejsze czasy) i z mniejszą liczbą procesorów, wątków.

Omówienie menu

W Windowsie mamy bardzo znany przycisk START który uruchamia menu. Obecnie uległ on zmianie wizualnej, ikona wyświetla logo systemowe Windowsa.

W Kali Linux, a może bardziej w XFCE w górnej części ekranu mamy na niebieskim tle logo systemu Kali Linux. Przycisk ten jest odpowiednikiem Windowsowego i również uruchamia menu.

Po najechaniu kursorem myszki oraz wciśnięciu loga powinno pojawić się menu tak jak na obrazku poniżej:

Kali-Linux-Pierwsze-Uruchomienie-3

W wyświetlonym menu podzielono oprogramowanie na kilka kategorii. Każda z tych kategorii dotyczy innej odmiany programów służących do testów, gromadzenia danych itd. Jest to bardzo dobry przykład dlaczego korzystamy z tej dystrybucji.

Przeglądarka internetowa

Bardzo będzie potrzebna przeglądarka internetowa. Kali Linux posiada zainstalowaną przeglądarkę Firefox. Jej ikona nie jest wyciągnięta ani na pulpit ani na żaden pasek tak, aby łatwo można z niej korzystać. Wiadomo nie można zaśmiecać sobie pulpitu ponieważ im więcej rzeczy na nim umieścimy, tym wolniej wczytywać się będzie. Umieśćmy ikonę Firefoxa jako element paska menu.

Jak to zrobić?

Ustawienie ikony na pasku

Rozwijamy wyżej wymienione menu, i w miejscu gdzie znajduje się lupa wpisujemy nazwę przeglądarki czyli Firefox.

Kali-Linux-Pierwsze-Uruchomienie-4

Najeżdżamy kursorem myszki na ikonę przeglądarki i klikamy prawy przycisk myszy. Z menu wybieramy opcję + Add to Panel. Ikona Firefoxa powinna pojawić się po prawej stronie, na samym jego końcu. Jest to bardzo niewygodne położenie, dlatego przesuńmy ją w inne miejsce. Najeżdżamy kursorem na ikonę przeglądarki, wciskamy prawy klawisz i wybieramy opcję Move. Przesuwamy w wygodne dla nas miejsce.

W ten sam sposób jesteśmy w stanie ustawić każdą ikonę programu do którego chcemy mieć szybki dostęp.

Ustawienia dźwiękowe

Standardowo głośność jest ściszona do 3. Kiedy korzystam z komputera, czy też piszę ten kurs to prawie zawsze mam włączoną muzykę. Co prawda mogę włączyć ją w systemie Windows, lecz w trybie pełnoekranowym (do którego zaraz przejdziemy) jeżeli chciałbym zmienić utwór musiałbym przełączyć się między oknami.

Na tym samym pasku, tylko bardziej z prawej strony odnajdujemy ikonę głośnika. Klikamy na nią lewym przyciskiem myszy i dostosowujemy poziom głośności do swoich potrzeb. Przy następnym uruchomieniu systemu poziom głośności powinien pozostać taki jaki ustawiliśmy.

Terminal

Z lewej strony znajduje się ikona terminal. Jest to oprogramowanie z interfejsem graficznym do obsługiwania poleceń / komend wpisywanych w konsoli. Na ten moment chcę byś wiedział tylko gdzie on się znajduje. Na naukę korzystania z tego narzędzia poświęcimy bardzo dużo czasu w dalszej części kursu.

Wyłączanie systemu

Jeżeli przesunąłeś ikonę firefoxa w inne miejsce to na samym końcu prawej strony panela znajdziesz ikonę wyłączenia, wylogowania, restartu systemu.

Ustawienie pełnego okna systemu

Po uruchomieniu system otwiera się w oknie. Osobiście wolę jak Kali Linux jest w trybie pełnoekranowym. Wystarczy, że po uruchomieniu VirtualBoxa wejdziesz do menu Widok i wybierzesz opcję tryb pełnoekranowy.

Kali-Linux-Pierwsze-Uruchomienie-5

Pojawi się okno jak powyżej. Aby wyjść z trybu pełnoekranowego możemy skorzystać ze skrótu klawiszowego. W moim przypadku HOST + F czyli według opisu, prawy CTRL + F przywróci tryb okienkowy. Jeżeli zapamiętaliśmy to zaznaczamy opcję Nie pokazuj więcej tej wiadomości. Klikamy przełącz i Kali Linux jest już w trybie pełnoekranowym.

Jeżeli przesuniemy kursor myszki na sam dół ekranu po przełączeniu w tryb pełnoekranowy wyłoni się menu z możliwością zmiany np. widoku. W ten sposób wcale nie jesteśmy zmuszeni do korzystania ze skrótów klawiszowych. Kwestia wyboru, a może bardziej tego co dla Ciebie wygodniejsze.

Poruszanie się po katalogach

Nie ma tutaj Mojego Komputera. Rozłożenie katalogów jest podobne jak w Windowsie, a na pulpicie znajduje się katalog Home który jest katalogiem domowym. Można go porównać do Eksploratora plików z systemu Windows.

Kali-Linux-Pierwsze-Uruchomienie-6

Drzewo katalogów jest podobne jak w Windowsie dlatego myślę, że z łatwością opanujesz poruszanie się po hierarchii katalogów Kali.

Język

Nie da się nie zauważyć, że system jest w języku angielskim. Największą liczbę materiałów odnajdziesz w internecie właśnie w nim. Dlatego polecam pozostać przy standardowym ustawieniu. Natomiast dla zainteresowanych polecam: https://haker.edu.pl/2015/10/22/linux-jezyk-polski-man/

Tworzenie kopi bezpieczeństwa wirtualnej maszyny

Zmieniając konfigurację systemu zawsze możemy coś sobie popsuć. Czasami przez jedną małą zmianę w ustawieniach systemowych możemy sprawić, że cała nasza konfiguracja przepadnie. Musimy się zabezpieczyć przed takimi sytuacjami, czyli mieć możliwość zapisywania naszych "postępów konfiguracyjnych". VirtualBox posiada wbudowaną opcję tak zwanych migawek która służy do wykonania kopii bezpieczeństwa.

Kali-Linux-Pierwsze-Uruchomienie-7

Jeżeli mamy uruchomionego Kali Linux, wyłączmy go. Przejdźmy do ustawień wirtualnej maszyny tak jak na obrazku i wybierzmy Migawki.

Kali-Linux-Pierwsze-Uruchomienie-8

Na górnym pasku odnajdujemy ikonę Take i na nią klikamy.

Kali-Linux-Pierwsze-Uruchomienie-9

Nadajemy nazwę naszej migawki. Przykładowo podstawowe ustawienia.

Kali-Linux-Pierwsze-Uruchomienie-10

W ten sposób stworzyliśmy kopię bezpieczeństwa naszych ustawień oraz plików.

U góry mamy pasek z ikonami, które dają możliwość usunięcia migawki, przywrócenia lub zmiany jej ustawień.

Podsumowanie

Podstawowa obsługa systemu w większej mierze nie jest niczym skomplikowanym o czym mogłeś się właśnie przekonać. Pamiętaj tylko że, migawka jest jednym z ważniejszych narzędzi jakie masz dostępnych pod ręką. Dlatego nie obawiaj się z tej opcji często korzystać!

<- Poprzedni rodział -- Następny rozdział ->

Strona stosuje pliki cookies w celu profilowania, oraz analizuje statystykę ruchu. Prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności i wyrażenie zgody na podejmowane działania. W przypadku braku zgody i pozostaniu na niej strona może nie działać właściwie.

Akceptuję warunki zawarte w Polityce Prywatności

Nie akceptuję warunków i chcę opuścić stronę