<- Poprzedni rodział -- Następny rozdział ->

Rozdział 4: Konfiguracja VirtualBox i Kali Linux

Po "zainstalowaniu" systemu przy pomocy Virtualboxa kolejnym krokiem jaki należy wykonać jest jego konfiguracja. Aby wszystko działało tak jak chcemy powinniśmy wprowadzić kilka zmian w ustawieniach zarówno VirtualBoxa jak i systemu Kali Linux.

Zacznijmy od VirtualBoxa.

Konfiguracja VirtualBoxa

W tym momencie problem jaki mam jest taki, że najprawdopodobniej nie wiesz czym dokładnie jest sieć. Chociaż jeżeli chcesz zająć się hackingiem to pewną wiedzę powinieneś już mieć i możliwe, że się mylę. Jeżeli jednak nie wiesz z czym to się je obiecuję, że opiszę to dokładnie, ale nie w tym momencie.

Teraz chciałbym abyś wykonał to ustawienie w swoim VirtualBoxie, będzie ono niezbędne by systemy widziały się wzajemnie. Dlatego na chwilę obecną, zapamiętaj, że sieć jest to miejsce w którym urządzenia widzą się wzajemnie.

Spójrzmy niżej jak to wszystko ustawić:

W VirtualBoxie klikamy lewym przyciskiem myszy na ikonę Globalne Ustawienia.

Po kliknięciu powinno pojawić się okno jak poniżej.

Virtualbox-Konfiguracja-1

Domyślny folder maszyn wirtualnych zmieńmy na taki jaki stworzyliśmy przy instalacji lub zostawmy tak jak jest.

Przechodzimy teraz na zakładkę sieć.

Virtualbox-Konfiguracja-2

Z prawej strony klikamy na ikonę wyglądającą jak karta sieciowa z opisem Dodaje nową sieć NAT.

Virtualbox-Konfiguracja-3

W ten sposób powstała nowa sieć. U mnie nosi nazwę NatNetwork. Możemy tak zostawić, ponieważ ustawienia wbudowane są właściwe.

Osobiście jednak wolę nazywać swoje sieci w sposób dla mnie zrozumiały dlatego klikam na trzecią ikonę po prawej czyli Edytuję wybraną sieć Nat.

Virtualbox-Konfiguracja-4

W miejscu Nazwa sieci wpisujemy wybraną nazwę. Następnie klikamy ok w tym i następnym pojawiającym się oknie.

Na tym zakończyliśmy konfigurację VirtualBoxa.

Nadszedł czas na konfigurację ustawień uruchamiania systemu Kali Linux.

Konfiguracja ustawień uruchomienia Kali Linux

Po instalacji Kali Linux możemy uruchomić system bez wprowadzania jakichkolwiek zmian. Wszystko powinno działać, ale my chcemy dostosować system tak aby działał najlepiej jak się da na naszym sprzęcie. Szczególnie warto wykonać te ustawienia w przypadku posiadania starszego komputera.

Kali-Linux-Konfiguracja-1

Po zaznaczeniu z lewej strony interesującego nas systemu otrzymamy z prawej informacje o ustawieniach z jakimi system / obraz się uruchomi.

My wykonamy kilka zmian dlatego klikamy Ustawienia.

Kali-Linux-Konfiguracja-2

Wyłączamy napęd optyczny ponieważ nigdy nie będziemy z tego korzystać.

Jeżeli chodzi o pamięć ram przyznam, że do uruchomienia systemu wystarczy 2 GB ramu. Problem może się pojawić w sytuacji kiedy korzystamy z dysku HDD a nie SDD. W przypadku tego pierwszego polecam minimum 4GB ramu.

Niezależnie od tego ile lat ma twój komputer i czy posiada dysk SSD czy też nie zawsze możesz zostawić 2 GB. Po uruchomieniu systemu sprawdź jak będzie działał. W przypadku gdy korzystanie będzie dla Ciebie problemowe zwiększysz ilość pamięci ram.

Przejdźmy teraz do zakładki Procesor.

Kali-Linux-Konfiguracja-3

Posiadam procesor 8 rdzeniowy, 16 wątkowy. Korzystam z bardzo szybkiego dysku SSD dlatego pozostawiam standardowe ustawienia.

W przypadku jeżeli system działałby Ci powoli zmień ustawienie tak na 4 wątki lub nawet 6. Wszystko zależy jaki procesor masz dlatego na pewno masz zupełnie inaczej niż na obrazku powyżej.

Kali-Linux-Konfiguracja-4

Przechodzimy do zakładki Pamięć i zaznaczmy pod Kontroler: SATA obraz systemu Kali Linux. Jeżeli korzystamy z dysku SSD zaznaczamy opcję DYSK SSD. Po wykonaniu powyższych ustawień przechodzimy na zakładkę Sieć.

Kali-Linux-Konfiguracja-5

Ustawimy wcześniej skonfigurowaną sieć. Karta musi być włączona, w menu rozwijanym Podłączona do wybieramy Sieć NAT . Nazwa wcześniej skonfigurowanej przez nas sieci NAT automatycznie powinna się pojawić. Oczywiście jeżeli mamy tylko jedną stworzoną sieć.

W przypadku gdy w miejscu Nazwa masz pusto wybierz wcześniej stworzoną sieć lub wykonaj czynności opisane przeze mnie w części o konfiguracji VirtualBoxa.

UWAGA, aby wszystko działało tak jak będę pokazywał w dalszej części kursu konfiguracja sieci musi być wykonana w taki sposób jak opisałem. W innym przypadku może po prostu się nie pojawić możliwość wyboru sieci lub pisząc wprost "nie działać".

Kiedy wszystko mamy ustawione klikamy ok by zaakceptować wprowadzone zmiany. Możemy zapoznać się teraz z nową konfiguracją uruchomienia obrazu. Jak już czujemy, że jesteśmy gotowi w górnej części okna klikamy przycisk Uruchom.

Kali-Linux

Jeżeli wszystko zostało zainstalowane oraz skonfigurowane prawidłowo przed naszymi oczami powinien pojawić się podobny ekran logowania.

<- Poprzedni rodział -- Następny rozdział ->

Strona stosuje pliki cookies w celu profilowania, oraz analizuje statystykę ruchu. Prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności i wyrażenie zgody na podejmowane działania. W przypadku braku zgody i pozostaniu na niej strona może nie działać właściwie.

Akceptuję warunki zawarte w Polityce Prywatności

Nie akceptuję warunków i chcę opuścić stronę