<- Poprzedni rodział -- Następny rozdział ->

Rozdział 2: Instalacja VirtualBox

Jeszcze o tym chyba nie wspominałem, ale jestem osobą, która preferuje bardziej praktykę niż teorię, dlatego będę starał się aby wszystko to co tutaj czytasz było opracowywane w taki oto sposób. W tym rozdziale zajmiemy się instalacją VirtualBoxa. Jest to o tyle istotne oprogramowanie, że bez niego istnieje bardzo duże ryzyko popsucia systemu lub co gorsze uszkodzenia trwale komputera. Jak wiadomo nikt z nas tego nie chce, dlatego stwórzmy sobie...

...Laboratorium

Cała nasza nauka musi przebiegać sprawnie, dlatego musimy przygotować sobie odpowiednie środowisko do tego. Wspomnę na samym początku, że ucząc się będziesz popełniać błędy. Wiąże się to z napotkaniem wielu problemów, których rozwiązania będziesz musiał poszukać w dużej mierze sam. To o czym teraz piszę pokaże nam jak zawzięci jesteśmy, jak szybko się denerwujemy oraz co najgorsze jak szybko jesteśmy w stanie się poddać.

W związku z powyższym bardzo istotne jest abyś w tym miejscu obrał sobie cel jaki chcesz osiągnąć i do niego dążył. Musisz twardo trzymać się ustalonemu kierunkowi bo w innym wypadku stracisz tylko swój czas.

Pamiętaj, że z czasem znaleźć można odpowiedzi na większość pytań. Poprzez poszukiwanie bardzo często uczymy się nowych rzeczy dlatego nie poddawaj się i każdą taką sytuację traktuj jako wyzwanie.

By na twojej drodze do edukacji pojawiło się jak najmniej problemów z mojej strony chcę Ci zaoferować bezpieczne środowisko.

Czyli co?

Jeżeli zajmować się mamy sprawami bezpieczeństwa, będziemy łamać zabezpieczenia. W późniejszym etapie nauki będziemy również pisać oprogramowanie dzięki któremu uzyskamy dostęp do innego komputera. Chyba nie chciałbyś robić tego w systemie w którym logujesz się na swoje konto bankowe? Byłaby to strata pieniędzy, szczególnie jakby kilka cyferek na twoim koncie ubyło. Aby tego uniknąć musimy zainstalować oprogramowanie które będzie symulowało nam komputer na którym uruchomimy system czyli tzw. wirtualną maszynę. Do tego przedsięwzięcia możemy skorzystać z kilku rozwiązań. Ja osobiście korzystam z VirtualBoxa.

Dzięki temu oprogramowaniu będziemy w stanie stworzyć dla siebie tzw. laboratorium do nauki.

Wirtualne Maszyny

Czy pamiętasz jak w dziale podstawowe informacje o systemie wspomniałem, że twórcy Kali Linux stworzyli paczkę z systemem wirtualnym?

To jest właśnie wirtualna maszyna.

Dzięki tak zainstalowanemu systemowi każde nasze poczynanie nie będzie miało wpływu na główny system. Tym sposobem stworzymy bezpieczne miejsce gdzie możemy przeprowadzać nasze testy.

To co proponuję jest również bardzo wygodne ponieważ my nic nie instalujemy. Paczek z wirtualną maszyną nie instaluje się tak jak na przykład Linuksa czy też Windowsa który uruchamia się przy włączeniu komputera. Systemy wirtualne są już zainstalowane w paczce. My tylko dajemy im miejsce, a dzięki VirtualBoxowi uruchamiamy.

Pobieranie VirtualBoxa

Virtualboxa możemy pobrać ze strony https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads. Na dzień 30.08.2020 roku najnowsza wersja to 6.1.12 i taką będę pobierał oraz z takiej korzystał w trakcie powstawania rozdziału. Jeżeli dokonam jakiś zmian, powiadomię Cię o tym.

Nim przejdziemy do pobierania przyjrzyjmy się co znajdziemy na stronie. Na pierwszy rzut oka mamy do wyboru kilka wersji oprogramowania.

Ściągnij paczkę odpowiednią do używanego przez Ciebie systemu operacyjnego. Ja używam Windowsa dlatego wybrałem https://download.virtualbox.org/virtualbox/6.1.12/VirtualBox-6.1.12-139181-Win.exe

Jeżeli korzystasz z innego systemu, np. z Linuksa to pod adresem https://www.virtualbox.org/wiki/Linux_Downloads znajdziesz paczki pod kilka dystrybucji.

W przypadku korzystania z Linuksa poszukaj w repozytorium swojego systemu możliwości zainstalowania VirtualBoxa. Jeżeli nie ma takiej paczki to poszukaj w internecie repozytorium z którego będziesz mógł go zainstalować lub pobierz paczkę do swojego systemu i ją zainstaluj.

Wydaje mi się, że jeżeli jesteś użytkownikiem Linuksa to bez problemu poradzisz sobie z instalacją, w związku z tym na dzień dzisiejszy instrukcja obejmować będzie jedynie system Windows 10

Wykonywałem instalację na Linuksie i różni się ona tylko tym, że instalujemy z konsoli ( korzystam z systemu Debian i chociaż można instalować poprzez graficzny interfejs to nauczony jestem od zawsze przeprowadzać instalacje programów z wiersza poleceń ). Na końcu należy pamiętać, że w przypadku zainstalowanego oprogramowania i korzystania z konta bez uprawnień administracyjnych to VirtualBoxa należy dodać do odpowiedniej grupy. W ten sposób bez korzystania z konta administratora (sudo, su) jesteśmy w stanie uruchamiać oraz dodawać nowe maszyny.

Instalacja VirtualBox w systemie Windows

Po ściągnięciu paczki, przechodzimy do miejsca pobrania i ją uruchamiamy. Powinno pojawić się okienko:

Instalacja-Etap-1

Myślę, że nie ma tutaj nic do wyjaśnienia klikamy po prostu Next.

Instalacja-Etap-2

Sprawdź czy wszystkie opcje są zaznaczone. W większości przypadków jest tak jak na obrazku. Przyznam, że w poprzednich wersjach VirtualBoxa zdarzyło mi się kilka błędów z tym związanych.

Jeżeli miejsce instalacji Ci nie odpowiada, zmień je wciskając przycisk Browse i wybierz inne. Po czym kliknij Next.

Instalacja-Etap-3

Osobiście pozostawiam wszystko tak jak jest na powyższym zdjęciu.

Jeżeli nie chcesz aby ikona do uruchomienia VirtualBoxa pojawiła się w jakimś miejscu to odznacz odpowiednie pole.

Ostatnią opcję dobrze jest zostawić zaznaczoną.

Po odznaczeniu niepotrzebnych opcji, klikamy dalej.

Instalacja-Etap-4

meta: kali, linux, system, hacking, testy penetracyjne, instalacja maszyn wirtualnych, kali, linux, virtualbox, instalacja virtualbox, laboratorium, wirtualna maszyna, sieć NAT

Program ostrzega nas przed restartem połączenia internetowego oraz rozłączeniem z siecią, dlatego przed wciśnięciem Yes zakończ wszystko co robiłeś dotychczas. Szczególnie to co wymaga połączenia internetowego lub sieciowego.

Instalacja-Etap-5

Po wciśnięciu Install rozpocznie się instalacja.

Pamiętajmy, że rozłączenie połączenia internetowego nastąpi po wciśnięciu przycisku.

Instalacja-Etap-6

Pojawić powinno się okno z prośbą o podanie loginu i hasła do konta administratora lub hasło do naszego konta jeżeli instalujemy VirtualBoxa z konta administracyjnego. Po czym następuje instalacja.

Instalacja-Etap-7

Jeżeli nie odznaczymy checkboxa to po wciśnięciu Finish uruchomimy VirtualBoxa.

Instalacja-Etap-8

I gotowe.

Jeżeli pojawiło się takie samo lub podobne okno jak na obrazku to oznacza, że instalacja zakończyła się powodzeniem.

Instalacja dodatków do VirtualBoxa

Niestety standardowa instalacja Virtualboxa nie wystarczy. Potrzebna będzie paczka która znajduje się na stronie programu w tym samym dziale https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads.

Odszukujemy VirtualBox 6.1.12 Oracle VM VirtualBox Extension Pack i ściągnijmy. W odróżnieniu do programu, dodatek nie posiada podziału na system. Jest to paczka rozszerzająca funkcje VirtualBoxa. Działa na wszystkich systemach tak samo.

Instalujemy rozszerzenie ponieważ daje nam możliwość obsługi USB 2 i 3 co szczególnie przyda się jeżeli będziemy korzystali z adaptera. Dokładny opis funkcji znajduje się pod adresem https://www.virtualbox.org/manual/ch01.html#intro-installing.

Gdy ściągaliśmy paczkę, przechodzimy do folderu w którym została zapisana i klikamy na nią tak jakbyśmy instalowali program. Po pojawieniu się okna, klikamy next.

Następnie pojawi się:

Instalacja-Dodatku-Etap-1

Czytamy przewijając w dół aż odblokujemy przycisk Zgadzam się.

Jeżeli przedstawione warunki są dla Ciebie do zaakceptowania klikamy i przechodzimy dalej.

Instalacja-Dodatku-Etap-2

W międzyczasie musimy wpisać login i hasło dla konta administratora lub wpisać hasło jeżeli instalujemy z konta administratora.

I w ten sposób zainstalowaliśmy z powodzeniem dodatkowe funkcje do VirtualBoxa.

Podsumowanie

Oprogramowania do obsługi maszyn wirtualnych jest bardzo dużo. Dodatkowo mogę wymienić jeszcze VMware. Przyznam, że od lat korzystam z VirtualBoxa i dlatego opisuję tą metodę. Natomiast jeżeli Ty masz jakiś swój inny ulubiony program, który obsługuje maszyny wirtualne korzystaj z niego. Tak naprawdę istotne jest to abyś był w nim w stanie uruchomić dystrybucje Kali Linux oraz Windows. Musi posiadać również obsługę sieci NAT ponieważ w pewnym momencie stworzymy swoją własną do której dopisywać będziemy kolejne maszyny. W ostateczności jakby było coś nie tak zawsze możesz zainstalować VirtualBoxa i postępować krok po kroku.

<- Poprzedni rodział -- Następny rozdział ->

Strona stosuje pliki cookies w celu profilowania, oraz analizuje statystykę ruchu. Prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności i wyrażenie zgody na podejmowane działania. W przypadku braku zgody i pozostaniu na niej strona może nie działać właściwie.

Akceptuję warunki zawarte w Polityce Prywatności

Nie akceptuję warunków i chcę opuścić stronę