<- Poprzedni rodział -- Następny rozdział ->

Rozdział 12: Kopiowanie oraz przenoszenie

Jeżeli przeczytałeś wszystkie poprzednie działy i dotarłeś, aż tutaj to sporo już za Tobą. Nim zajmiemy się bardziej zaawansowanymi sprawami jeszcze trochę musimy poznać system z którego korzystamy. Oczywiście nie ma takiej możliwości by wiedzieć wszystko, zawsze znajdzie się coś co może nas zaskoczyć. Podstawowych komend pozostało już nie za dużo i mogę śmiało powiedzieć, że jest to ostatni dział, który uczy podstaw.

Polecenie mv

Na samym początku zajmijmy się przenoszeniem i zmianą nazwy plików. W systemie Linux do obu tych czynności służy jedna komenda. W przypadku gdy chcemy przenieść plik do miejsca gdzie istnieje już o tej samej nazwie to zostaje zastąpiony przez ten kopiowany. Tak zachowa się polecenie w przypadku wybrania podstawowej składni. Dzięki niemu mamy możliwość przenoszenia większej liczby plików jak i również szereg innych właściwości. Poznajmy te najważniejsze.

Zmiana nazwy pliku

mv [nazwa istniejącego pliku] [nazwa pliku na jaką ma być zmieniona]

kali@kali:~$ touch testmv kali@kali:~$ ls -l testmv -rw-r--r-- 1 kali kali 0 Oct 6 17:03 testmv kali@kali:~$ mv testmv mvtest kali@kali:~$ ls -l testmv ls: cannot access 'testmv': No such file or directory kali@kali:~$ ls -l mvtest -rw-r--r-- 1 kali kali 0 Oct 6 17:03 mvtest kali@kali:~$

Pierwsze trzy linijki chyba nie muszę tłumaczyć. Jeżeli jednak masz problem to zapoznaj się z artykułami tworzenie, usuwanie plików i katalogów oraz podstawowe polecenia. Natomiast my skupmy się na linijce trzeciej. W ten sposób zmieniamy nazwę pliku z testmv na mvtest

Przenoszenie plików

Teoretycznie przenoszenie pliku nie różni się niczym innym od zmiany nazwy z tym wyjątkiem, że musimy podać ścieżkę z której pliki pochodzą oraz ścieżkę docelową, czyli taką do której chcemy przenieść dane pliki. Zobaczmy to na przykładzie.

mv [źródło pliku/plików] [miejsce docelowe plików]

kali@kali:~$ touch testmv kali@kali:~$ mkdir testowy kali@kali:~$ mv testmv mvtest testowy kali@kali:~$ ls -l testowy total 0 -rw-r--r-- 1 kali kali 0 Oct 6 17:03 mvtest -rw-r--r-- 1 kali kali 0 Oct 6 17:09 testmv kali@kali:~$

Dwie pierwsze linijki wydają się dość jasne, jeżeli jednak nie to zapraszam do zapoznania się z artykułem tworzenie, usuwanie plików i katalogów. Kolejna czynność przenosi pliki mvtest oraz testmv do wcześniej stworzonego folderu testowy co z kolei obrazuje przy pomocy polecenia ls -l.

Opcje polecenia mv:

Przyjrzyjmy się na opcje polecenia:

-b – tworzy kopie zapasową;

-f – usuwa pliki bez jakiegokolwiek pytania;

-i – nie pozwala zastąpić pliku bez potwierdzenia;

-u – zastępuje pliki nowszymi;

-v – wyświetla komunikaty;

-S [rozszerzenie] pozwala na zmianę rozszerzenia plików;

Ciekawą opcją z wyżej wymienionych jest pierwsza. Dzięki temu poleceniu mamy możliwość wykonania kopi zapasowych. Najprawdopodobniej w jednym z późniejszych artykułów zajmiemy się tą tematyką.

Polecenie cp

Kolejną niezbędną umiejętnością w konsoli jaką należy poznać jest umiejętność kopiowania plików. Niejednokrotnie będziemy chcieli skopiować coś gdzieś i temu zadaniu posłuży nam polecenie cp.

Opcje polecenia cp

Przyjrzyjmy się dostępnym opcjom:

-a – łączy opcje -d oraz -p;

-b – tworzy kopie zapasową wskazanego pliku;

-d – zachowuje dowiązania;

-f – zastępuje analogiczne nazwy plików w folderze gdzie są one kopiowane;

-i – wymaga potwierdzenia zastąpienia pliku;

-l – tworzy dowiązanie twarde;

-p – plik jest kopiowany wraz ze swoimi atrybutami;

-r – kopiowanie podkatalogów;

-s – tworzy dowiązania;

-u – zastępuje stare pliki nowszymi;

-v – wyświetla nazwy kopiowanych plików;

-x – pomijane są katalogi które nie są zgodne z aktualnym systemem plików;

-P – zachowuje atrybuty kopiowanych plików;

-R – kopiowanie rekursywne;

-S – zmiana rozszerzenia pliku;

Warto wnikliwie zapoznać się z prezentowanymi opcjami. Polecenie jest bardzo rozbudowane i co ważniejsze bardzo przydatne. Nie zapominajmy, że umiejętność kopiowania będzie jedną z najczęściej przez nas używanych. Dlatego warto na nie poświęcić trochę więcej czasu, by solidnie oswoić się z obsługą. Spójrzmy teraz na przykład.

cp [opcja] [źródło] [cel]

kali@kali:~$ touch kopiowanie kali@kali:~$ mkdir folder kali@kali:~$ cp kopiowanie folder kali@kali:~$ ls -l folder/kopiowanie -rw-r--r-- 1 kali kali 0 Oct 8 16:04 folder/kopiowanie kali@kali:~$

Przekopiowany został plik kopiowanie do folderu folder.

Kopiowanie kilku plików

Oczywiście polecenie nie byłoby tak pomocne gdyby nie jego możliwość kopiowania kilkunastu plików naraz. Wystarczy, że wybierzemy folder z którego chcemy skopiować pliki, a następnie miejsce gdzie mają zostać one skopiowane. Nie możemy również zapomnieć o wcześniej poznanej zasadzie dotyczącej wzorców dopasowania czyli gwiazdek (*) oraz znaków zapytania (?). Ilustruje to przykład poniżej

kali@kali:~$ mkdir kopia kali@kali:~$ cp -r /etc/apt/* kopia kali@kali:~$ ls -l kopia total 24 drwxr-xr-x 2 kali kali 4096 Oct 8 16:19 apt.conf.d drwxr-xr-x 2 kali kali 4096 Oct 8 16:19 auth.conf.d drwxr-xr-x 2 kali kali 4096 Oct 8 16:19 preferences.d -rw-r--r-- 1 kali kali 257 Oct 8 16:19 sources.list -rw-r--r-- 1 kali kali 0 Oct 8 16:19 sources.list~ drwxr-xr-x 2 kali kali 4096 Oct 8 16:19 sources.list.d drwxr-xr-x 2 kali kali 4096 Oct 8 16:19 trusted.gpg.d kali@kali:~$

W taki sposób możemy przekopiować całe katalogi plików jak i również podkatalogów. Ważną rzeczą jest aby mieć do nich uprawnienia bo w innym wypadku otrzymamy informacje o braku możliwości wykonania kopi.

Podsumowanie

Przyznam, że kopiowanie i przenoszenie plików jest czymś z czego korzystam codziennie. Przy testowaniu zabezpieczeń zawsze po uzyskaniu dostępu do innego komputera korzysta się z tych poleceń by sprawdzić jak firewall zareaguje. Dlatego poznanie tych dwóch poleceń należy do podstaw.

<- Poprzedni rodział -- Następny rozdział ->

Strona stosuje pliki cookies w celu profilowania, oraz analizuje statystykę ruchu. Prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności i wyrażenie zgody na podejmowane działania. W przypadku braku zgody i pozostaniu na niej strona może nie działać właściwie.

Akceptuję warunki zawarte w Polityce Prywatności

Nie akceptuję warunków i chcę opuścić stronę