<- Poprzedni rodział -- Następny rozdział ->

Rozdział 1: Podstawowe informacje o systemie

Aby bardziej przybliżyć historię Kali Linux należy zacząć od powstania Linuksa, a dokładniej Unixa.

Unix był pierwszym i jedynym oprogramowaniem używanym przez firmy jak i indywidualnych użytkowników. Może i do dnia dzisiejszego cieszyłby się dość sporym zainteresowaniem, jak i również byłby rozwijany gdyby nie, pobieranie ogromnych sum za techniczną pomoc czy też za aktualizację oprogramowania przez administratorów. Takie działania doprowadziły (teoretycznie) do jego upadku. W tym czasie otworzyła się furtka dla konkurencji, z o wiele lepszą ofertą.

Jedną z pierwszych takich firm był dzisiejszy Microsoft. Chociaż w tamtych czasach nie cieszył się zbyt dużą popularnością, to dzięki swojej ofercie zyskał uznanie i w szybkim czasie popularność.

Drugim konkurentem był system Linusa Torvaldsa, Linux. Kod źródłowy autor udostępnił za darmo w 1992 roku, z możliwością dokonywania jakichkolwiek modyfikacji przez użytkownika.

Dzięki takiej inicjatywie od tamtego dnia każdy mógł stworzyć swój własny system i nie musiał ponosić za to jakiś większych kosztów. Linux był, jak i również jest systemem kompletnym, czyli takim który posiada wbudowane sterowniki do urządzeń oraz oprogramowanie administracyjne. Decyzje, którą podjął Linus Torvalds była jak najbardziej trafna, dzięki czemu Linux spowodował dość spore zainteresowanie społeczeństwa jak i również twórców wolnego oprogramowania. Systemem zaczęło interesować się coraz to więcej programistów z całego świata.

Wreszcie w 1993 r. narodziła się jedna z pierwszych dystrybucji, którą nazwano Debian. Autorem jej był śp. Ian Murdock. Nazwał swój system od imienia żony, Debry oraz własnego.

Jest to skrót historii Linuksa jak i również Debiana. Szczegółową wersję można przeczytać pod adresem: https://www.debian.org/doc/manuals/project-history/

Kali Linux

Kali Linux jest dystrybucją opartą na Debianie. Został wydany 13 marca 2013 roku jako przebudowa swojego poprzednika BackTrack Linux. Dystrybucja jest całkowicie zgodna ze standardami Debiana, a powstała z myślą o testach penetracyjnych oraz ogólną tematyką bezpieczeństwa.

Dlaczego Kali?

Przy obecnej ilości systemów, dystrybucji, co wyróżnia go aż tak bardzo od innych, że akurat on?

Przyczyn doszukiwać się można sporo, czytając dokumentację systemową, jednak te moim zdaniem najważniejsze wypisuję poniżej:

+ ilość oprogramowania. System posiada ponad 600 różnego rodzaju oprogramowania służącemu testom penetracyjnym oraz wszystkim co z tym związane;

+ twórcy stworzyli paczki z systemem które bardzo łatwo można uruchamiać jako system wirtualny czyli bez jakiejkolwiek instalacji;

+ bardzo dobry suport dla adapterów bezprzewodowych i innego wsparcia sprzętowego;

+ wszystko to co jesteśmy w stanie zrobić w innych linuksowych systemach jesteśmy w stanie zrobić również w Kalim.

Czy inne systemy też się nadają?

W każdej dystrybucji Linuksowej jesteś w stanie zrobić to samo co w Kalim. Problem z tym może być taki, że będziesz musiał poszukać bibliotek lub paczek z oprogramowaniem. Ja na łamach większości kursów będę korzystał z systemu Kali Linux. Piszę o tym tylko dlatego, abyś wiedział, że jeżeli zdecydujesz się na jakiś inny system będziesz musiał sobie sam poradzić z instalacją oprogramowania. Większość narzędzi jest już dostarczonych z Kali. A jeżeli ich nie ma to w większości przypadków wystarczy skorzystać z prostej komendy która zainstaluje dany program. Jest to wygodniejsze i szybsze rozwiązanie, przynajmniej dla mnie, dlatego polecam je również Tobie.

Podsumowanie

W internecie jest bardzo duża ilość materiałów związanych z historią samego Linuksa jak i Kali Linux. Jeżeli zainteresował Cię ten temat, to na pewno bardzo dużo informacji znajdziesz w linkach użytych w tym artykule jak i również w wyszukiwarkach na przykład google. Ja posiłkowałem się stroną Kali Linux i przyznam, że jest to jedna z bardziej odwiedzanych przeze mnie witryn internetowych.

Twórcy dystrybucji wypuścili książkę o Kali Linux która jest dostępna za darmo pod adresem: https://kali.training/courses/kali-linux-revealed/. Obecnie jedynym wymogiem jest zarejestrowanie się na stronie.

<- Poprzedni rodział -- Następny rozdział ->

Strona stosuje pliki cookies w celu profilowania, oraz analizuje statystykę ruchu. Prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności i wyrażenie zgody na podejmowane działania. W przypadku braku zgody i pozostaniu na niej strona może nie działać właściwie.

Akceptuję warunki zawarte w Polityce Prywatności

Nie akceptuję warunków i chcę opuścić stronę