Instalacja VirtualBox


meta: instalacja virtualbox wirtualna maszyna


Jak już wspomniałem w dziale o Debianie, Kalim czyli systemach Linux jestem osobą, która preferuje praktykę niż teorię dlatego będę starał się aby tak było. W tym dziale zajmiemy się bardzo ważną rzeczą, a nawet mogę napisać, że bez tego istnieje bardzo duża szansa, iż popsujemy sobie komputer lub system.

Laboratorium

Cała nasza nauka musi przebiegać sprawnie, dlatego musimy przygotować sobie odpowiednie środowisko. Wspomnę na samym początku, że ucząc się będziesz popełniać błędy. Wiąże się to z napotkaniem wielu problemów, których rozwiązania będziesz musiał poszukać w dużej mierze sam. To o czym teraz piszę pokaże nam jak zawzięci jesteśmy, jak szybko się denerwujemy oraz co najgorsze jak szybko jesteśmy w stanie się poddać. W tym miejscu musisz obrać sobie cel. Musisz tego celu się trzymać chociażby nie wiem co. Pamiętaj, że z czasem znaleźć można odpowiedzi na większość pytań. Poprzez poszukiwanie ich bardzo często uczymy się nowych rzeczy dlatego nie poddawaj się i każdą taką sytuację traktuj jako wyzwanie.

Z mojej strony chcę Ci zaoferować bezpieczne środowisko. Czyli co? Jeżeli zajmować się mamy sprawami bezpieczeństwa, będziemy łamać zabezpieczenia. W późniejszym etapie nauki będziemy również pisać oprogramowanie dzięki któremu uzyskamy dostęp do innego komputera. Chyba nie chciałbyś robić tego w systemie w którym logujesz się np. na swoje konto bankowe? Byłaby to strata pieniędzy, szczególnie jakby kilka cyferek na twoim koncie ubyło. Aby tego uniknąć musimy zainstalować oprogramowanie które będzie symulowało nam komputer na którym uruchomimy system czyli tzw. wirtualną maszynę. Do tego przedsięwzięcia możemy skorzystać z kilku rozwiązań. Ja osobiście korzystam z VirtualBoxa. Dzięki temu oprogramowaniu będziemy w stanie stworzyć dla siebie tzw. Laboratorium do nauki.

Wirtualne Maszyny

Czy pamiętasz jak w dziale o Debianie, Kalim czyli systemach Linux wspomniałem, że twórcy Kali Linux stworzyli paczkę z systemem wirtualnym? To jest właśnie wirtualna maszyna. Dzięki tak „zainstalowanemu” systemowi każda zmiana nie będzie miała wpływu na nasz główny system. Tym sposobem stworzymy bezpieczne miejsce gdzie będziemy mogli przeprowadzać nasze testy. Jak i również jest to bardzo wygodne rozwiązanie ponieważ nic nie musimy instalować. Paczek z wirtualną maszyną nie „instaluje” się tak jak instalujemy np. Linuksa czy też Windowsa który uruchamia się przy włączeniu komputera. Tego typu systemy już są zainstalowane w paczce my tylko dajemy im miejsce, a dzięki VirtualBoxowi uruchamiamy go.

Pobieranie VirtualBoxa

Virtualboxa możemy pobrać ze strony https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads. Na dzień 30.08.2020 roku najnowsza wersja to 6.1.12 i taką będę pobierał oraz z takiej korzystał w trakcie powstawania kursu. Jeżeli dokonam jakiś zmian, powiadomię Cię o tym.

Nim przejdziemy do pobierania przyjrzyjmy się co mamy na stronie. Widzimy do wyboru kilka wersji oprogramowania. Ściągnij paczkę odpowiednią do używanego przez Ciebie systemu operacyjnego. Ja używam Windowsa dlatego wybrałem https://download.virtualbox.org/virtualbox/6.1.12/VirtualBox-6.1.12-139181-Win.exe

Jeżeli korzystasz z innego systemu, np. z Linuksa to pod adresem https://www.virtualbox.org/wiki/Linux_Downloads znajdziesz paczki również pod kilka dystrybucji.

W przypadku korzystania z Linuksa poszukaj w repozytorium swojego systemu możliwości zainstalowania VirtualBoxa. Jeżeli nie ma takiej paczki to poszukaj w internecie repozytorium z którego będziesz mógł go zainstalować lub pobierz paczkę do swojego systemu i ją zainstaluj.

Wydaje mi się, że jeżeli jesteś użytkownikiem Linuksa to bez problemu poradzisz sobie z instalacją.

Wykonywałem instalację na Linuksie i różni się ona tylko tym, że instalujemy z konsoli (korzystam z systemu Debian i chociaż można instalować poprzez graficzny interfejs to nauczony jestem od zawsze przeprowadzać instalacje programów z konsoli ). Na końcu należy pamiętać, że w przypadku zainstalowanego oprogramowania i korzystania z konta bez uprawnień administracyjnych to VirtualBoxa należy dodać do odpowiedniej grupy. W ten sposób bez korzystania z konta administratora (sudo, su) jesteśmy w stanie uruchamiać oraz dodawać nowe maszyny.

Instalacja VirtualBox w systemie Windows


meta: instalacja virtualbox wirtualna maszyna


Oczywiście w systemie Windows też mamy możliwość zakładania kont bez uprawnień administracyjnych. Sam osobiście z takich korzystam. I jedynie przy instalacji musimy posiadać uprawnienia (podać hasło do konta administratora) by zainstalować oprogramowanie.

Po ściągnięciu odpowiedniej paczki, przechodzimy do miejsca jej pobrania i uruchamiamy ją. Powinno pojawić się okienko:

Pierwsze okno instalacji VirtualBoxa

Myślę, że nie ma tutaj nic do wyjaśnienia klikamy po prostu Next.

instalacja virtualbox 2

Sprawdź czy wszystkie opcje są zaznaczone. W większości przypadków jest tak jak na obrazku. Jest to ustawienie standardowe i przyznam, że czasami w poprzednich wersjach VirtualBoxa zdarzyło mi się kilka błędów z tym związanych.

Jeżeli miejsce instalacji Ci nie odpowiada, zmień je poprzez wciśnięcie przycisku Browse i wybierz inne. Po tym jak już stwierdzisz, że wszystko jest ok kliknij Next.

instalacja virtualbox 3

Ja zostawiam tutaj wszystko tak jak jest. Jeżeli nie chcesz aby ikona do uruchomienia VirtualBoxa pojawiła się w jakimś miejscu to odznacz. Ostatnią opcje dobrze jest zostawić zaznaczoną. Po odznaczeniu niepotrzebnych opcji lub pozostawieniu ich zaznaczonych klikamy dalej.

instalacja virtualbox 4

Program ostrzega nas przed restartem połączenia internetowego oraz rozłączenia z sieci, dlatego przed wciśnięciem Yes zakończ wszystko co robiłeś dotychczas. Szczególnie to co wymaga połączenia internetowego lub sieciowego.

instalacja virtualbox 5

Po wciśnięciu Install rozpocznie się instalacja. Pamiętajmy, że rozłączenie połączenia internetowego nastąpi po wciśnięciu przycisku.

instalacja virtualbox 6

Wyskoczyć powinno nam okienko z prośbą o podanie loginu i hasła do konta administratora lub hasło do naszego konta jeżeli instalujemy VirtualBoxa z konta administracyjnego. Po czym następuje instalacja.

Jeżeli nie odznaczymy checkboxa to po wciśnięciu Finish uruchomimy VirtualBoxa.

I gotowe. Jeżeli pojawiło się takie samo lub podobne okienko to oznacza że wszystko poszło ok i zainstalowaliśmy właściwie VirtualBoxa.

Instalacja dodatków do VirtualBoxa


meta: instalacja virtualbox wirtualna maszyna


Niestety standardowa instalacja Virtualboxa nam nie wystarczy. Potrzebna będzie paczka która znajduje się na stronie programu w tym samym dziale https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads.

Odszukujemy VirtualBox 6.1.12 Oracle VM VirtualBox Extension Pack i ściągnijmy. W odróżnieniu do programu, dodatek nie posiada podziału na system. Jest to paczka rozszerzająca funkcje VirtualBoxa. Działa na wszystkich systemach tak samo. Instalujemy rozszerzenie ponieważ daje nam możliwość obsługi USB 2 i 3 co szczególnie przyda się jeżeli będziemy korzystali z adaptera. Dokładny opis funkcji znajduje się pod adresem https://www.virtualbox.org/manual/ch01.html#intro-installing.

Gdy ściągaliśmy paczkę, przechodzimy do folderu gdzie została zapisana i klikamy na nią tak jakbyśmy instalowali program. Po tym wyświetlić powinno się pojawić okienko w którym klikamy next. Następnie pojawi się:

Czytamy przewijając w dół aż odblokuje nam się przycisk Zgadzam się. Jeżeli przedstawione warunki są dla Ciebie do zaakceptowania klikamy na przycisk i przechodzimy dalej.

Międzyczasie musimy również wpisać login i hasło dla konta administratora lub wpisać hasło jeżeli instalujemy z konta administratora. I w ten sposób zainstalowaliśmy z powodzeniem dodatkowe funkcje do VirtualBoxa.

Podsumowanie

Oprogramowania do obsługi maszyn wirtualnych jest bardzo dużo. Dodatkowo mogę wymienić jeszcze VMware. Ja przyznam, że od lat korzystam z VirtualBoxa i dlatego opisuję tą metodę. Natomiast jeżeli Ty masz jakiś swój inny ulubiony program, który obsługuje maszyny wirtualne korzystaj z niego. Tak naprawdę istotne jest to abyś był w nim w stanie uruchomić dystrybucje Kali Linux oraz Windows. Musi posiadać również obsługę sieci tzn. w pewnym momencie stworzymy swoją własną sieć do której „dopisywać” będziemy kolejne maszyny. W ostateczności jakby było coś nie tak zawsze możesz zainstalować VirtualBoxa i postępować krok po kroku. W następnym dziale zajmę się „instalacją” systemu Kali Linux.


meta: instalacja virtualbox wirtualna maszyna